Το Ίδρυμα Ευγενίδου συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης Η/Υ της iRECYCLE
Το Ίδρυμα Ευγενίδου συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης Η/Υ και προσφέρει όλους τους «παλαιούς» του υπολογιστές στην ομάδα “iRECYCLE - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ Η/Υ”.
![Το Ίδρυμα Ευγενίδου συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης Η/Υ της iRECYCLE Το Ίδρυμα Ευγενίδου συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης Η/Υ της iRECYCLE](/media/3117/1280x800px-irecycle.jpg?anchor=center&mode=crop&width=1280&height=800&rnd=131952377090000000)
Η μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ομάδα της iRECYCLE έχει θέσει ως στόχο την καταπολέμηση του τεχνολογικού αναλφαβητισμού στην Ελλάδα και για τον λόγο αυτό συγκεντρώνει παλαιούς ή μη λειτουργικούς Η/Υ, περιφερειακά και εξαρτήματα, τους επιδιορθώνει, τους αναβαθμίζει και τους δωρίζει σε εκείνα τα Ελληνικά Δημόσια Σχολεία, Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια, Τ.Ε.Ι. και Α.Ε.Ι., που δεν έχουν επαρκείς υποδομές Πληροφορικής.
ιε