Μια σύντομη αναδρομή από την δημιουργία του μέχρι σήμερα

Η ιδέα του UTech Lab ξεκίνησε το 2011. Σύμφωνα με έρευνα που διεξήγαγε η Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος, υπήρχε μεγάλη επιθυμία των επισκεπτών της για εμπλουτισμό των προγραμμάτων υπολογιστών που ήδη προσφέρονταν στον χώρο της. Έτσι, προτάθηκε από την Βιβλιοθήκη η δημιουργία ενός Εργαστηρίου Νέων Τεχνολογιών μέσα στο Ίδρυμα.

Την ίδια περίοδο, υπήρξε πρόταση από την Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα για συνεργασία με σκοπό την δημιουργία εκπαιδευτικού χώρου για νέους με θέμα τις σύγχρονες τεχνολογίες. Η πρόταση αυτή ήταν βασισμένη σε αμερικανικά πρότυπα ‒ εργαστηριακούς χώρους όπως το “You Media Teen Space Project” της Δημόσιας Βιβλιοθήκης του Σικάγο και το “Fabrication Lab Project” του Πανεπιστημίου MIT. Βασισμένο στις παραπάνω προτάσεις, δημιουργήθηκε το UTech Lab στις αρχές του 2014.

Την περίοδο 2014-2020, το UTech Lab πραγματοποίησε πληθώρα εργαστηρίων  στον φυσικό του χώρο σε τομείς νέων τεχνολογιών, και ειδικότερα στους τομείς της ηλεκτρονικής, του προγραμματισμού, της τρισδιάστατης εκτύπωσης και των σύγχρονων οπτικοακουστικών μέσων. Τα εργαστήρια απευθύνονταν σε μαθητικές ομάδες Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και σε μεμονωμένα άτομα ηλικίας 12-18 ετών. Από τον Απρίλιο του 2020, και καθ’ όλη την διάρκεια της πανδημίας Covid-19, το UTech Lab προσάρμοσε τις δράσεις του ψηφιακά με την υλοποίηση online εργαστηρίων μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, με τεράστια επιτυχία, σε σχολικές μονάδες αλλά και σε μεμονωμένα άτομα.

Επιπλέον των workshops, το UTech Lab διοργάνωσε δύο μαραθωνίους προγραμματισμού, το Accessibility Hackathon με θέμα την προσβασιμότητα το 2017, και το Hack the Lab Ηackathon το 2020 με θέμα τους τεχνολογικά προηγμένους εκπαιδευτικούς χώρους του μέλλοντος, με διαγωνιζόμενους από όλη την Ελλάδα. Το 2019 συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο Fab Learn Eurοpe, ενώ παράλληλα πήρε μέρος στην Εβδομάδα Έρευνας και Τεχνολογίας στην Κύπρο δύο φορές, το 2018 και το 2022. Το Εργαστήριο έχει φιλοξενήσει τον εκπαιδευτικό διαγωνισμό Ρομποτικής First Lego League και συμμετέχει ενεργά σε εκδηλώσεις επιστήμης και τεχνολογίας, όπως το Athens Science Festival και το Mini Maker Faire.

Το UTech Lab διατήρησε την συνεργασία με την Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα επί εννέα έτη. Η συνεργασία ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο του 2023, οπότε οι δύο φορείς (Ίδρυμα και Πρεσβεία) αποφάσισαν να διερευνήσουν άλλους τρόπους συνεργασίας τους.

utl